loader image

Megkezdődtek a Tanuljunk együtt projekt keretében megvalósuló projekttevékenységek

Megkezdődtek a Tanuljunk együtt projekt keretében megvalósuló projekttevékenységek

Szabadka város hazánk azon 20 kiválasztott önkormányzatának egyike, amely részt vesz Az egyetemi képzést megelőző oktatás egyenlő esélyű hozzáférése a tanulásban támogatásra szoruló gyermekek számára elnevezésű, rövidített nevén Tanuljunk együtt projektben, amit az Oktatási Minisztérium az UNICEF-fel együttműködve, uniós támogatással valósít meg.

A Tanuljunk együtt projekt főbb céljai az inkluzív politikák és a jogi keretek továbbfejlesztésére, a mechanizmusok és az intézményi kapacitások megerősítésére, az inkluzív oktatás nyomon követésére, koordinálására és megvalósítására, illetve a pedagógusok és az oktatás, egészségügy és szociális védelem terén tevékenykedő más szakemberek kapacitásának növelésére irányulnak, hogy megfelelő és minőségi kiegészítő támogatást tudjanak nyújtani. A projekt célja az inkluzív oktatás minőségének javítása és népszerűsítése, mint általánosan elfogadott szabvány a Szerb Köztársaság oktatási rendszerében.

A Tanuljunk együtt projekt 20 települési önkormányzat számára biztosít támogatást a helyi szintű inkluzív oktatás kapacitásának javítása érdekében. Szabadka város a Tanuljunk együtt projekt részeként valósítja meg a Ne morzsolódj le! című projektet, melynek keretében, első tevékenységként egy kétnapos szemináriumot szervezett a szabadkai óvodák pedagógusai, valamint az általános és középiskolák tanárai számára Inkluzív nevelés és egyéni tanterv címmel, amelyet 2024. április 6-án, szombaton és április 7-én, vasárnap tartottak meg az Ivan Goran Kovačić Általános Iskolában.

„E kétnapos szemináriumnak javítania kell a gyermekek, vagyis a tanulók és szüleik támogatását szolgáló mechanizmusokat, hogy minél több gyermeket öleljen fel, csökkentse az érzékeny csoportokból származó tanulók oktatási rendszerből való lemorzsolódását, lehetővé téve számukra az oktatásba, az életbe, és a társadalmi közösségbe való beilleszkedést” – köszöntötte a szeminárium résztvevőit Milanka Kostić, a Szabadkai Városi Tanács oktatási és kulturális kérdésekkel megbízott tagja. Hozzátette, hogy e képzés mellett Szabadkán a Ne morzsolódj le! projekt részeként megrendezésre kerül a Sikeres átmenet mechanizmusai elnevezésű képzés, szülői fórum és kerekasztal, ahol ismertetik az eredményeket, bemutatják a projektet, és népszerűsítik a jó gyakorlatokat. „Egy kézikönyv is készül, amely a jó tranzíciós gyakorlatra mutat be példákat, és tartalmazni fogja az óvodából az általános iskolába való átmenet, valamint az általános iskolából a középiskolába való átmenet protokolljait. A projekt didaktikai eszközök beszerzését irányozza elő az általános iskolák érzékeny csoportokba tartozó alsó tagozatos tanulói számára, hogy könnyebben elsajátíthassák a matematikai fogalmakat” – mondta Kostić.

Az „Inkluzív nevelés és egyéni tanterv” című képzést a Most-Híd Egyesület szakértői tartották. „A képzés az oktatási rendszer alapjairól szóló törvény elfogadása idején jött létre, amely a Szerb Köztársaság Alkotmányával és a nemzetközi egyezményekkel összhangban minden gyermek számára garantálja a minőségi oktatáshoz való jogot. Ez abból adódott, hogy támogatást kell nyújtani az oktatásban részt vevő alkalmazottaknak ahhoz, hogy javítsák kompetenciáikat a minden gyermek számára nyitott, diszkrimináció és szegregáció nélküli befogadó iskolában/óvodában végzett munkához” – mondta a szeminárium szerzője, Milena Jerotijević, a Most-Híd Egyesület munkatársa. Mint kiemelte, várható, hogy a képzésen keresztül a résztvevők megerősítik az inkluzív neveléshez való pozitív hozzáállásukat, és megértik, hogy az érzékeny társadalmi csoportokba tartozó gyerekeknek további támogatásra van szükségük alapvető jogaik, és mindenekelőtt a oktatáshoz való joguk érvényesítéséhez. „És ami különösen fontos, javítani fogja a kompetenciákat ahhoz, hogy támogatást nyújtsanak minden gyermeknek/diáknak a befogadás és a tanulási előmenetel érdekében” – mondta Milena Jerotijević. A képzés célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek az inkluzív nevelés jogi kereteivel, és mindenekelőtt az egyéni tanterv kézikönyvvel, hogy fejlesszék az ETT létrehozásának készségeit, ill. a pedagógiai profil, a támogató intézkedések tervének, a személyre szabott tevékenységek tervének kidolgozását, és az óratervezést azokban az osztályokban/csoportokban, amelyekbe kiegészítő támogatásban részesülő tanulók járnak, továbbá megismerjék a tehetséges tanulókkal való tanítás stratégiáit, mert ők is egy érzékeny csoportot képeznek. A képzés során a résztvevők tapasztalatokat cseréltek, megosztották kérdéseiket és kétségeiket, és példákat mutattak be a jó gyakorlatokra, amelyek a horizontális tanulás legértékesebb formáját jelentik egy homogén szakmai csoporton belül.

A szeminárium egyik résztvevője, Larisa Gvozdenović, a Sonja Marinković Általános Iskola pszichológusa elmondta, hogy a szeminárium nagyon hasznos volt, mert új elméleti és gyakorlati ismereteket adott az oktatásban dolgozóknak, de azoknak is, akik már nagy tapasztalattal rendelkeznek a tanulási nehézségekkel, fejlődési zavarokkal küzdő, vagy visszahúzó, gátló környezetből származó gyerekekkel való munkában. „A szeminárium első napját a gyermek pedagógiai profiljának megírásához szükséges gyakorlati jelentőségű információk elsajátítása jellemezte, mint a gyermek inkluzív nevelés folyamatába való bevezetésének kezdeti lépése, valamint a tehetséges gyermekek felismerésének módjai. Általános iskolai pszichológusként jelenleg különösen elkötelezett vagyok egy olyan negatív jelenség megelőzése iránt az oktatási rendszerben, amely a tehetséges gyermekek figyelmen kívül hagyását és az azonosításuk mechanizmusainak hiányosságait jelenti. Az ilyen gyerekek jóléte szempontjából kulcsfontosságú, hogy időben felismerjük őket, hogy ne engedjük őket elkallódni” – mondta Larisa Gvozednović. „A szeminárium második napján az ETT szabálykönyvének jogi jellemzőiről szóló elméleti ismereteket sajátítottuk el, amelyek lehetővé teszik az inkluzív oktatási folyamat végrehajtásának szabályaival és eljárásaival kapcsolatos kétségek leküzdését, illetve konkrét gyakorlatokat végeztünk, melynek során a szeminárium minden résztvevője a Most-Híd Egyesület előadóinak támogatásával kipróbálhatta vagy begyakorolhatta egyéni oktatási tervek készítését az inkluzív nevelési folyamatban oktatott tanulók számára. A szeminárium külön előnyeként kiemelném az inkluzív gyakorlattal kapcsolatos elméleti ismeretek és a helyszínen, képzett oktatók vezetésével végzett gyakorlatok kiegyensúlyozott keverékét, amikor konkrét példákon gyakoroltuk, hogyan írjuk sikeres munkatervet a tanulási vagy fejlődési nehézségekkel küzdő gyerekek oktatásához, ami együttesen jelentősen hozzájárult a résztvevők megerősítéséhez és érzékenyítéséhez egy olyan fontos gyakorlat számára, mint az inkluzív nevelés megvalósítása hazánkban” – zárta Larisa Gvozdenović.

A Ne morzsolódj le! projektet Szabadka város partnerszervezeteivel, a Szabadkai Támogató és Fejlesztő Központtal és a Tedef Effektológiai Támogató és Oktatási Egyesülettel együttműködésben valósítja meg.

Previous Bakić polgármester üdvözlete a böjt megtörésének ünnepe alkalmából

Суботица - Szabadka - Subotica © 2025. hu.subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER